20 Haziran 2015 Cumartesi

TARÇINLI KURABİYEÇocukluğumda Ramazan ayı geldiğinde akşamları anneme sıkı sıkı tembihte bulunur, sahura mutlaka beni de kaldırmasını söylerdim. Bazı durumlarda sahurda annemleri ani yakalarken, bazen de sabah uyandığımda "-Yaaa neden uyandırmadınız beniiii" diyerek sitem ederdim. Yaşım çok küçük olduğu için oruç tutamayacağımı düşündükleri için kıyamaz uyandırmazlardı. Çocukluk işte, bunu düşünmeye aklımız yetmezdi o sıralar tabi. Zaten sahura da kalktığımda çok bir şey yemezdim, sabah olduğunda susayıp dayanamaz hale gelince çok az su içer susuzluğumu giderirdim, ama gün boyu da hiç bir şey yemezdim. Demek ki sahura kalkmak öyle güzel geliyordu ki, amaç oruç tutmaktan ziyade aile büyükleriyle birlikte aynı sofraya oturmaktı. Pencereden baktığımda pencerelerin ışıl ışıl yandığını neredeyse herkesin sahura kalktığını görmek beni acayip mutlu ederdi.

Her geçen gün bir önceki Ramazan ayını mumla arar olduk ve bu her geçen gün daha da artar oldu. Ramazanın ilk günü balkondan dışarıya baktığımda karşıdaki apartmanlardan neredeyse bir çoğunda ışıkların yanmadığını görünce, çocukluktaki mahallemizdeki herkesin uyanıp pencerelerin ışıl ışıl yandığını hatırladım.
On bir ayın sultanı diye Ramazan ayını iple çekerdik, Ramazan ayı ayrı bir manevi huzur verirdi.

Nedense hep eskiyi özler olduk, aslında eskiye özlem; eski hallerimize özlemdir. Gelişen teknolojiyle birlikte bizler eskiyoruz aslında haberimiz olmadan..

Eskiden olduğu gibi, pardon eskiden yaptığımız gibi, yaşadığımız gibi; Ramazan ayını manevi huzurla yaşamak dileğiyle..

Dün akşam ablamın Ramazan sofrasına davetliydik. Sağolsun tüm aileyi bir araya getirdi. Onun vesilesiyle hem iftarımızı açıp, hem de sevdiklerimizle bir aradaydık.

Uzun süredir bloga tarif eklemeyince, ablamın yaptığı tarçınlı kurabiyeleri bloga eklemek için blogu ziyaret etmek bir nebze de olsa  beni sevindirmişti.

Malzemeler :
- 1 Paket tereyağ ya da margarin
- 1/2 çay bardağı sıvı yağ
- 1 adet yumurta
- 3 yemek kaşığı şeker
- 1 paket kabartma tozu
- 1 Paket vanilya

Üzerine :
- Tarçın
- Pudra şekeri

Yapılışı :
Tüm malzemelerle yumuşak bir hamur yoğrulup şekil verilerek, 180 derece fırında pembeleşinceye kadar pişirilir. Fırından çıkardıktan bir kaç dakika sonra üzerine kasede karıştırılmış pudra şekeri ve tarçın kurabiyelerin üzerine süzgeçle elenir.